Brak obsługi HTML5

armata007.com

ProgramowanieDronyElektronika
article, taranis, drone27 Marzec 2016
Moduł nadawczy Turnigy w Taranis 9XD+
Jarosław Salwa

Moduł nadawczy Turnigy w Taranis 9XD+

Jakiś czas temu postanowiłem zmienić swoje radio z Turnigy 9XR na Taranis 9XD Plus. Wszystkie nowe drony które robiłem posiadają odpowiednie moduły odbiorcze FrSky np. 8XR lub D4R-II. Problem pojawił się, gdy chciałem mojego drona wyścigowego "arczirc" przenieść na radio taranisa (aby nie nosić ze sobą dwóch nadajników). Dron ten stworzony został jako jeden z moich pierwszych dronów i niestety użyłem do niego odbiornika 8 kanałowego 9X8Cv2 (odbiornik jest za duży dla tego typu dronów). Nie chciałem na razie przerabiać drona pod nowy odbiornik, więc postanowiłem przenieść moduł nadawczy FLYSKY FS-RM002 z radia Turnigy do radia Taranis. Po zwykłym przełożeniu i zmianie ustawień odbiornik niestety nie działał.

zdjęcie pobrane ze strony www.rcparts.eu

Przyczyny problemów

Po przejrzeniu internetu okazało się, że są 2 powody takiego stanu rzeczy:

  • Za długie piny w radiu taranis
  • Krzywe piny w stosunku do gniazda w module nadawczym
  • Radio Turnigy 9XR z modułem FLYSKY FS-RM002
  • Moduł nadawczy FLYSKY FS-RM002
  • Gniazdo modułu nadawczego FS-RM002

Testowanie

Aby nie wykonać żadnych modyfikacji radia lub nadajnika na marne postanowiłem wykonać mały test. Połączyłem FLYSKY FS-RM002 z radiem za pomocą kabelków do płytek prototypowych male-female. Pięc kabli zostało wpiętych w radio i w odpowiednie gniazda w module nadawczym. Następnie uruchomiłem radio i przetestowałem czy dron reaguje na sygnały z radia. Wynik tego testu był pozytywny, więć postanowiłem wykonać lekką modyfikację radia.

  • Połączenie testowe modułu FS-RM002 i radia Taranis 9XD Plus
  • Połączenie testowe modułu FS-RM002 i radia Taranis 9XD Plus - widok radia
  • Połączenie testowe modułu FS-RM002 i radia Taranis 9XD Plus - widok modułu

Rozwiązanie

Rozwiązanie powyższych problemów okazało się dość proste - można albo uciąć kawałek plastiku w module nadawczym lub kawałek pinów w radiu. Uznałem, że lepiej będzie jeśli utnę piny w Taranisie, więc skróciłem je o ok. 1.5 - 2mm. Następnie wygiąłem je trochę w stronę prawą aby były idealnie dopasowane do modułu. Po wszystkich modyfikacjach i włożeniu modułu do radia Taranis dron komunikuje się z radiem bez żadnego problemu.

Piny po skróceniu i wygięciu Piny po skróceniu i wygięciuJarosław Salwa

Ustawienia radia

Bardzo ważną rzeczą przy używaniu zewnętrznego modułu nadawczego w radiu Taranis jest odpowiednie ustawienie modelu. Należy pamiętać o stworzeniu nowego modelu oraz o wyłączeniu Internal RF i włączeniu External RF. Przykładowe, działające ustawienia pokazane są na zdjęciu poniżej.

Ustawienia radia Ustawienia radiaJarosław Salwa
Copyright © armata007.com Design by Orssey