Brak obsługi HTML5

armata007.com

ProgramowanieDronyElektronika
article, minimosd, 210, drone, fpv, soldering, electronics3 Czerwiec 2016
MinimOSD - zakłócenia telemetrii
Jarosław Salwa

MinimOSD - zakłócenia telemetrii

Używając elektroniki w dronach należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia zakłóceń na linii zasilania. Spowodowane jest to tym, że często napięcie nie ma idealnie określonej przez nas wartości (np. 5V) tylko występują dość duże wahania. Niektóre urządzenia, takie jak minimosd, są bardziej wrażliwe od innych i mogą nie działać prawidłowo. Dodatkowym problemem w tego typu sytuacjach jest to, że często nie widać tego problemu przy testowaniu drona w trakcie budowy, gdyż wahania napięcia są wzmacniane przez pracę silników. W moim przypadku problem ten objawiał się tym, że jak zwiększałem w locie throttle ponad ok. 80% telemetria znikała z ekranu (obraz z kamery był ciągle widoczny). Na pewno istnieje wiele sposobów naprawy tego problemu, lecz ja przedstawię chyba jeden z najprostszych.

Rozwiązanie problemu - kondensator

Szybkim rozwiązaniem problemu które zastosowałem w moim przypadku jest użycie kondensatora. Jedną z własności tego elementu jest eliminacja wahań napięcia oraz dodatkowo jego zamontowanie w układzie jest bardzo proste.

Użyty kondensator

Kondensator 470uF 16V Kondensator 470uF 16VJarosław Salwa

Kondensator którego użyłem posiada pojemność 470uF i napięcie 16V. Są to dość bezpieczne wartości, gdyż taka pojemność powinna bez problemu wyeliminować problem wahań napięcia, a napięcie 16V wystarczy gdyż napięcie które jest dostarczane do części minimosd w której występuje problem to 5V.

Podłączenie

Najważniejszą sprawą jest poprawne przylutowanie kondensatora - należy zwrócić uwagę na oznaczenia na kondensatorza - czarny pasek na zdjęciach na kondensatorze oraz krótsza nóżka oznacza minus

Jak wcześniej pisałem, podłączenie kondensatora do układu jest bardzo proste - wystarczy przylutować go do kabla lub pinów możliwie jak najbliżej urządzenia. Połączenie powinno nastąpić w sposób równoległy. Ja przylutowałem kondensator do gniazd przy kablach, jak na zdjęciu poniżej.

  • Zlutowane rozwiązanie
  • Zlutowane rozwiązanie
  • Zlutowane rozwiązanie

Po wykonaniu tego zabiegu problem znikł kompletnie.

Copyright © armata007.com Design by Orssey